ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΓΝΩΣΗ & ΛΟΓΟ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΓΝΩΣΗ & ΛΟΓΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ

+2
sgvoug
dimitra
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Κορυφή

Κορυφή
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ Member10
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 0210

Και γω αντιμετωπισα προβλημα στο Δημοτικο του παιδιου μου,με τμημα Γιογκα για ενηλικες (λειτουργουσε ηδη για 2ο χρονο),το οποιο προσπαθησα να λυσω επικοινωνωντας με το συλλογο.Αντιμετωπισα την αντιδραση τους, σε καθε προσπαθεια μου ,και σε οποιοδηποτε επιχειρημα μου.Καταλαβα οτι ατομα του συλλογου, εκαναν γιογκα και εκει βρισκοταν το προβλημα κυριως.Λογω του χρονου που περνουν μεταξυ τους,αυτοι οι ανθρωποι,εχουν αλληλεγγυη ακομα κι οταν ξερουν οτι κατι δεν ειναι σωστο.Εγω τους ημουν αγνωστη.Σε θεωρουν κατι σαν τη "Λουκα",οταν χρησιμοποιησεις θεολογικα επιχειρηματα
και γενικως εναν εχθρο, που θελει να γκρεμισει το καστρο τους.Σχεδον ολοι δηλωνουν χριστιανοι,χωρις ομως οι καημενοι να εχουν ιδεα απο την πιστη τους,λογω του κοσμικοτατου βιου τους.Δηλωσα οτι αναγνωριζω οτι σαν συλλογος ειναι δραστηριος και τους ειμαι ευγνωμων για ό,τι εχουν κανει,αλλα οτι λυπαμαι που δεν μπορω να τους πεισω για την επικινδυνοτητα και το αταιριαστο του τμηματος αυτου στο σχολειο και θα συνεχισω να παλευω για την καταργηση του.Προσπαθησα μεσω του Δημου.Τους το απαγορεψε.Εκεινοι ομως το λειτουργουν κρυφα,με το καλυμμα αλλης ονομασιας (γυμναστικη).ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥΣ οταν μπορουμε.Ετσι θα ακουν πιο ευκολα.Οχι οτι οπωσδηποτε θα δεχτουν ο,τι τους πεις.

geo

geo
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ Member10
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 0410

Ο καθένας στο δικό του "μετερίζι" (προμαχώνας στα ελληνικά ) πρέπει να δίνει το καλό αγώνα. Ο κάθε ένας μας φυλάει "θερμοπύλες", αν δει με σοβαρότητα και υπευθυνότητα το ρόλο που του έχει αναθέσει ο Θεός στη ζωή. Δεν χρειάζονται συναισθηματικές εξάρσεις αλλά επιχείρηματα και ψυχραιμία, όπως πολύ σωστά επισήμανε η κα Δήμητρα. Χρειάζεται και διάκριση πριν μιλήσουμε. Καλό είναι μια μικρή προσευχή, όπως είναι η ευχή να φωτιστεί ο νους. Σημασία έχει να μην αδιαφορήσουμε. Πρέπει να σηκωθούμε από τους καναπέδες και να έχουμε θέση και άποψη (αφού πρώτα διαβάσουμε και ενημερωθούμε). Να μην επιτρέψουμε στους εαυτούς μας να είμαστε ως γονείς μια "γενιά αδιαφορίας" όπως επισημαίνει ο μοναχός Αρσένιος Βλιαγκόφτης σε μια πρόσφατη ομιλία του για τους νέους σήμερα(http://aktines.blogspot.gr/2016/02/blog-post_87.html). Μήπως αυτός δεν είναι και ο ρόλος αυτού εδώ του φόρουμ; Να θυσιάσουμε λίγο χρόνο και αγάπη για τα παιδιά μας. Γιατί ότι συμβαίνει στον γείτονα, θα κτυπήσει και τη δική μας πόρτα σύντομα. Είδατε τι κατάφερε μια mamamia εκεί που βρίσκεται; Πόσες ψυχούλες σώθηκαν έτσι από τη πλάνη και τι ευλογία μεταφέρει σπίτι της αυτή η στάση; Εύγε mamamia. Επαγρύπνηση λοιπόν και ενημέρωση. Ο χριστιανός δεν είναι χαϊβάνι!
Σχετικά με τον Στέφανο Γανωτή (υιός), είναι καθηγητής γαλλικών στο Γυμνάσιο Κρυονερίου και καταπληκτικός δάσκαλος μουσικής και παραδοσιακών χορών για τα παιδιά (δείτε σχετ. βίντεο στο youtube). Ο τρόπος που προσεγγίζει τα παιδιά με έβαλε να σκεφτώ πολλά πράγματα σχετικά με τη δική μου προσέγγιση απέναντι στα παιδιά. Φέτος δίδασκε χορούς και μουσική στο 2ο Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης (αν δεν κάνω λάθος) κάθε Παρασκευή με ένα μικρό αντίτιμο το μήνα στο σύλλογο του σχολείου. Πήγα λίγο τον Δημήτρη μου (τεσσάρων ετών) αλλά ήταν λίγο μεγαλύτερα παιδιά και δεν ήθελε πολύ τον χορό και ετσι δεν συνέχισε. Του άρεσε όμως το τραγούδι, η φλογέρα και περισσότερο τα παραδοσιακά κάλαντα που έμαθε. Ίσως του χρόνου πάλι.

mamamia


ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ Member10
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 0310

Κωνσταντινος Γανωτής : φιλόλογος,μιλάει σε εκπομπές,έχει γράψει σπουδαία φιλολογικά βιβλία και αναλύσεις,και έχει βγάλει συλλογές παραδοσιακών παραμυθιών.
Γανωτής υιός: δάσκαλος -νομίζω γαλλικών- διδάσκει παραδοσιακούς χορούς και έχει μεγάλο ταλέντο να απασχολεί τα παιδιά με δημιουργικό τρόπο.

katerina1


ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ Member10
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 0310

Καλησπερα σας,
Συγγνώμη για την άγνοια μου... Ποιος ειναι ο Γανωτης?
Εγώ ακόμα δεν έχω σχέση με συλλόγους καθώς ο Βαςιλης μόλις ξεκίνησε παιδικό, αλλα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και σκέφτομαι οτι θα πρεπει να είμαστε "φρόνιμοι ως οι όφεις, και ακέραιοι ως αι περιστεραι!"

mamamia


ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ Member10
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 0310

Επίσης μια άλλη μαμά μου έλεγε ότι στο νηπιαγωγείο της κόρης της με δικές της κινήσεις φέραν τον Γανωτή -τον γιο του,που είναι δάσκαλος αν θυμάμαι-και όλοι ενθουσιαστήκαν με αυτά που τους είπε.Μπορούμε λοιπόν να κάνουμε και εμεις θετικά πράγματα και να τα προωθήσουμε στο σύλλογο.

mamamia


ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ Member10
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 0310

Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι η μη συμμετοχή εκλαμβάνεται ως αδιαφορία.Ηαλήθεια είναι ότι αρκετές από τις δράσεις του συλλόγου με βρίσκουν αντίθετη,αλλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να παραπονιέμαι όταν δεν παίρνω θέση.Όμως σε κρίσιμα ζητήματα πρέπει με όμορφο τρόπο να εκφράσουμε τη διαμαρτυρία μας τουλάχιστον αν μη τι άλλο για να προστατεύσουμε τα παιδιά μας αλλά και άλλα παιδιά. Παράδειγμα: Περσι στο Δημοτικό των παιδιών μου, ο σύλλογος ανακοίνωσε ότι εν όψει του Πασχα,θα κάνει μια μέρα παζάρι με διάφορες δρασστηριοτητες για παιδιά,και για τους γονείς γιόγκα.Μαζί με ελαχιστες μαμάδες κινητοποιηθήκαμε και αντιδράσαμε.Η μια πήρε τηλέφωνο,ηάλλη ενημέρωσε το διευθυντή με ένα φυλλάδιο περί του τι εστί η γιόγκα. Κι εγώ έγραψα μια επιστολή την οποία παρέδωσα και στο διευθυντή και στο συλλογο ζητώντας να μη γίνει,εξηγώντας εν συντομία τι είναι γιόγκα.Επίσης τους ανέφερα ότι καθένας έχει δικαίωμα στην προσωπική του ζωή να κάνει ό,τι θέλει.Δεν έχει δικαίωμα όμως στο χώρο του σχολείου,σε ώρα χαλάρωσης ΄να περάσειτο μήνυμα στα παιδιά υποσυνείδητα ότι η γιόγκα είναι ένας ωραίος τρόπος άσκησης και χαλάρωσης,που αφού τον κάνουν οι γονείς, γιατί να μην το δοκιμάσουν και τα παιδια.Δόξα τω Θεώ, εισακουστηκαμε κι έτσι δεν έγινε η γιόγκα.

sgvoug

sgvoug
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ Member10
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 0310

οκ πιθανόν θέλει απλά συμμετοχή μέχρι να σε γνωρίσουν και να δουν ότι δεν είσαι ελέφαντας.

dimitra


ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ Member10
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 0310

Καλημέρα,
Η άποψή μου είναι ότι απέχει κανείς ή συμμετέχει με διάκριση και ανάλογα με το θέμα. Τι εννοώ: αν αφορά θέματα της επικαιρότητας, με έντονο πολιτικό χρώμα εγώ προσωπικά απέχω. Αν όμως δω ότι παρερμηνεύεται λόγω άγνοιας ή και σκόπιμα κάτι που αφορά θέματα οικογένειας και δη πολυτέκνων, θέματα ηθικής, ή θρησκειολογικού περιεχομένου θα επέμβω. Προσοχή όμως! Χρειάζεται κάθε φορά που επεμβαίνουμε (ιδίως εμείς που πάμε κόντρα στο σύνολο με τις απόψεις μας), να μπορούμε να το στηρίξουμε αυτό που λέμε. Να το τεκμηριώνουμε πάντα και βασικά να είμαστε ψύχραιμοι γιατί ότι χειρότερο μπορούμε να κάνουμε είναι να τους επιτρέψουμε να μας εκνευρίσουν και να έρθουμε σε αντιπαράθεση χωρίς νόημα. Λόγο πάντως πρέπει έχουμε σε τέτοια θέματα. Αλλιώς ή πολύ αποχή μερικές φορές παρερμηνεύεται ως αδιαφορία!

sgvoug

sgvoug
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ Member10
ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 0310

Χαίρετε,
Θα ήθελα να μου πείτε τη στάση σας στο σύλλογο γονέων και αν έχει καταφέρει κάποιος κάτι σε σχέση με τα θέματα που μας ενδιαφέρουν. Εγώ γενικά απέχω και αναρωτιέμαι αν συμμετέχοντας πιο ενεργά θα μπορούσα να κάνω κάτι καλό.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης