ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΓΝΩΣΗ & ΛΟΓΟ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΓΝΩΣΗ & ΛΟΓΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;;

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Empty Απ: ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Παρ Απρ 15, 2016 11:43 am

geo

geo
ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Member10
ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; 0410

Όχι, δεν μπορεί να ζητήσει αλλαγή καθηγητή στη Δ/θμια εκπαίδευση. Μπορεί όμως ο σύλλογος γονέων να δραστηριοποιηθεί προς τον Δ/ντή και σύλλογο των καθηγητών του σχολείου και σε δεύτερη φάση μπορεί να φτάσει μέχρι τον προιστάμενο της Δ/θμιας (ή πρωτοβάθμιας αντίστοιχα). Θέλει προσοχή όμως και διάκριση να μην εσφαλμένα κατηγορηθεί κάποιος εκπαιδευτικός που έχει μπλέξει ίσως και άδικα σε μια φημολογία. Σίγουρα μπορεί κανείς να διαμαρτυρηθεί και να κινηθεί μαζί με άλλους γονείς προς μια δίκαια κατεύθυνση. Όχι συνέντευξη δεν υπάρχει και καλώς δεν υπάρχει. Φαντάζεστε σε ένα άθεο κράτος με τον κάθε εθνομηδενιστή υπουργό παιδείας και τα αντίστοιχα όργανά του να πρέπει να δώσεις σε αυτούς συνέντευξη. Αν το κράτος ήταν ηθικό και τα κίνητρα αξιολόγησης αντίστοιχα, μακάρι και ναι γιατί όχι. Αλλά υπό αυτές τις εμπόλεμες συνθήκες που βιώνουμε καθημερινά τα κίνητρα είναι πονηρά και οι συνειδητοί χριστιανοί και έντιμοι άνθρωποι θα είναι οι πρώτοι στόχοι.

2ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Empty Απ: ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Πεμ Απρ 14, 2016 11:02 pm

katerina1


ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Member10
ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; 0310

Ωχ, συγγνώμη! Μάλλον τα έμπλεξα.
Το ευτύχημα σε αυτο το δυστύχημα ειναι οτι τουλάχιστον δεν μιλούσε σε ανήλικα παιδια! Και ευτυχώς ηταν μόνον εφτά! στο μάθημα....

3ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Empty Ανωτατη εκπαιδευση;;;; Πεμ Απρ 14, 2016 10:12 pm

Κορυφή

Κορυφή
ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Member10
ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; 0210

Ο καθηγητής αυτός ήταν στο Πανεπιστήμιο.
Από τους 7 φοιτητές που παρακολουθούσαν το μάθημά του,οι δυο αντέδρασαν αμέσως.
Μετά από συζήτηση μεταξύ τους,οι 5 τον θεωρούσαν απαράδεκτο,και 2 άντρες τον βρήκαν χαριτωμένο!

4ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Empty Απ: ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Τρι Απρ 12, 2016 10:56 pm

katerina1


ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Member10
ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; 0310

Στον ιδιωτικό τομέα (μόνο σε αυτόν έχω δουλέψει) περνάει ο καθε ενδιαφερόμενος απο μια συνέντευξη, για να δουν πέραν του βιογραφικού, και το ποιον του ανθρώπου. Δεν θα έπρεπε, έστω για οριςμενες θέσεις, όπως αυτές των εκπαιδευτικών να ισχύει κάτι αντίστοιχο, για να μην υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις?
Τώρα θα μου πείτε, δεν μπορούμε να αλλάξουμε το σύστημα....!
Αλήθεια πως αντέδρασε ο σύλλογος γονέων απέναντι σε αυτόν τον καθηγητή?
Του έγινε κάποια σύσταση? 
Έχει τη δύναμη ο σύλλογος να ζητήσει αλλαγή καθηγητή σε παρόμοιες περιπτώσεις?
Στα παιδια τι εντύπωση έκανε αυτός ο εκπαιδευτικός?

5ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Empty ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Τρι Μαρ 08, 2016 1:48 pm

dimitra


ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; Member10
ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ;;;;; 0310

Τον τελευταιο καιρο, ειμαστε μαρτυρες μιας συνεχομενης επιθεσης του Υπουργειου Παιδειας στα σχολεια. Με ταχυτατους ρυθμους εισαγονται καινουργιες δραστηριοτητες, που μονο στη βελτιωση του εκπαιδευτικου συστηματος δεν αποσκοπουν.
Απο τη μια αποφασιζουν την τοποθετηση ψυχολογων σε καθε σχολικο συγκροτημα," για την αντιμετωπιση του Bullying και τη διευθετηση των δυσαρμονιων αναμεσα στα παιδια, τους καθηγητες και τους γονεις"και απο την αλλη ,την εισαγωγη των πολεμικων τεχνων.
"Εντελως τυχαια", απο το Γυμνασιο του παιδιου μου, μας ζητηθηκε να υπογραψουμε υπευθυνη δηλωση για να δηλωσουμε αν επιτρεπουμε ή οχι (παλι καλα-στο Λυκειο δεν ισχυει αυτο) στα παιδια μας να παρακολουθησουν εκδηλωση τις 2 τελευταιες διδακτικες ωρες, με θεμα:"Διαφυλικες σχεσεις και σεξουαλικη αγωγη".Ετσι,τα πραγματα "γι' αλλού κινησανε-γι'αλλού, κι αλλού το Υπουργειο τα παει"!

Επισης για να νιωσουμε την ταχυτατη διαλυση της παιδειας αλλα και το γκρεμισμα των αξιών και το θρασος οσων συμβαλλουν σ' αυτα,σας ενημερωνω και για το ακολουθο περιστατικο:
Κατα την παρακολουθηση του πρωτου μαθηματος με θεμα "Ιστορια και φιλοσοφια της Βιολογιας"στο μεταπτυχιακο "Διδακτικη της Βιολογιας"στο Πανεπιστημιο Αθηνων, ο καθηγητης, μπαινοντας στην αιθουσα κινουμενος "ωσαν τα φυλλα στο φυσημα τ'αγερα", αρχισε να διαφημιζει τις σπουδες του.Θεολογια, Νομικη, Φιλοσοφια.
Και στη συνεχεια, σας παρουσιαζω λιγα απο τα λογια του προς τους φοιτητες-τα οποια δε γνωριζω τί σχεση εχουν με το αντικειμενο που του ανεθεσαν να.διδαξει και για τα οποια ντρεπομαι-αλλα πρεπει να ακουσετε:
- "...δεν ηθελα να γινω παπας για να φοραω φουστανια...."
- "Το μαθημα μου, το κανω τοσο ωραια που οι μαθητες μου με κοιταζουν σαν καυ@@@..!!!..." (η λεξη που δηλωνει οτι βρισκονται σε κατασταση εντονης σεξουαλικης διεγερσης).
- Σε φοιτητρια που ανεφερε οτι δεν μπορουσε να αντεξει το θανατο ενος συγγενους της και ενιωθε απελπισια, συστησε:
"Οταν εχεις καταθλιψη πρεπει να γ@@@.!!!...συνεχεια.Τα βλεπεις ολα ισωμα και δε σε νοιαζει τιποτα".
- "...οχι ,πειτε μου γιατι ο Θεος αφηνει να πεθαινουν μικρα παιδια; Η πιο μεγαλη μ@@@!!!...που εχω ακουσει απο παπα, ηταν οτι μπορει να γινονταν εγκληματιες".

Αν "εκ του περισσευματος της καρδίας ,λαλει το στομα, φανταστειτε για τι εσωτερικο βοθρο μιλαμε!!!!!

ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ,Η ΑΝΑΒΙΩΣΗ ΤΩΝ ΚΡΥΦΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ.

Με λυπη,
Χρυσανθη

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Εκπαιδευση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης